Ferenczy-Tomasowsky Károly

Egy Ferenczy-Tomasowsky Károly által jelőlt hegedűvonó
FERENCZY-TOMASOWSKY KÁROLY 1863 -?
Zach és Schunda tanítványa volt Pesten. Később Berlinben, Rotterdamban, Hágában és New Yorkban dolgozott. Budapesten és Bécsben jelzett vonóiról van tudomásunk.
Dr. Tímár András "A magyar HEGEDŰKÉSZÍTÉS története" című könyvéből
FERENCZY-TOMASOVSZKY KÁROLY (* 1863, Pest). Zach Tamásnál tanult Bécsben, majd Pesten hosszabb ideig dolgozott Schundánál is, ahol számos hegedűt készített.
Budapesti műhelye a VI. ker., Dalszínház u. 4. sz. alatt volt. 1888-ban Berlinbe, 1895-ben Rotterdamba, 1902-ben pedig az Egyesült Államokba távozott. Jalovec szerint New Yorkban halt meg.
1900-ban vonósötösével első díjat nyert Hágában.
Tóth János Nemessányi után a legkiválóbb magyar hegedűkészítőnek tartotta. Ha ez túlzás is, kétségtelen, hogy munkája jelentős színvonalat képvisel. Itthon készült hangszereit dr. Geyer nem találja tetszetősnek, de kiemeli jó hangjukat. Henley a rotterdami évek termését már esztétikailag is kedvezően ítéli meg, legalábbis a fa és a lakk vonatkozásában. (A hangról ő is dicsérően nyilatkozik: kellemesnek és erősnek minősíti.) A modellről - Stradivarit követte - eléggé felemásak a vélemények: Vannes szerint „nagyon okos", Henley szerint viszont „különösebb koncepció nélküli".
A cédulán kívül „Ferenczy T. Károly" beégetéssel is megjelölte hangszereit. Ez kézírással is előfordul.
Ferenczy T. Károly tanítványa volt - 1896-1902-ben - a kitűnő rotterdami hegedűkészítő, EUGEN EBERLE (* 18 85.111.7., Rotterdam), a neves csellista fia.