Secondary menu

Kabinger Jakab

2015. október 14.

KABINGER JAKAB (GABINGER illetve RABINGER írásmódban is találjuk.) ?-1876

Bécsben tanult hegedűkészítést,1838-ban már Pesten élt. Előbb Tischenant Ferencnek majd Teufelsdorfer Péternek dolgozott. 1846-ban örökölte Teufelsdorfer műhelyét.1857-ben kivándorolt Kijevbe, ahol 1876-ban hunyt el. Kabinger Jakabot minden idők legjobb magyar vonókészítőjeként tartják számon a régi szakirodalomban. Pecsétje szövege:J.RABINGER

Dr. Tímár András "A magyar HEGEDŰKÉSZÍTÉS története" című könyvéből


1846-tól Teufelsdorfer örökében KABINGER /RABINGER, GABINGER/ JAKAB (+ 1876, Kijev ) működött, aki Bécsben tanulta a hegedűkészítést, mielőtt Tischenanthoz, majd Teufelsdorferhez került dolgozni. Utóbbi annyira megszerette, hogy végrendeletében utódjául jelölte meg.

A „Meisterbuch" szerint 1838.X.6-án céhtag lett, 1857-ben pedig kivándorolt Oroszországba. Az utóbbi évszám azonban korainak tűnik, mivel 1860-ból is van pesti cédulája (dr. Geyer közli). Távozására tehát csak ezután kerülhetett sor. 1857-ben valószínűleg csak üzletének eladása és céhtagságának megszüntetése történt meg.

Telephelyeit a „Wegweiser" a következőképp adja meg: Dreikronengasse (1842), Herrengasse (1845 és 1847), Waiznerstrasse (1852).

Nicola Amati-modelljét alacsony kávák, széles berakás, kis csiga, Stradivarira em­lékeztető szép f-nyílások jellemzik. A hang szép és erős.

Henley ír egy másik modelljéről is. Ez nagy testű, széles, sok anyagot tartalmaz. Csigája masszív, de szépen kivésett, f-nyílásai kecsesen ívelnek. Mind a kidolgozás, mind a lakk olyan emberre vall, aki „szerette amit csinál, és mestere is volt annak".

Lütgendorff szerint is egyike volt a legtehetségesebb magyar mestereknek.

Brácsái még jobbak, mint hegedűi. Legnagyobb hírnevét azonban a vonókészítéssel érte el, melynek szakmai fogásait már Teufelsdorfernél tanulta meg. Eljárásának speciali­tása volt, hogy a vesszőt nem fűrészelte, hanem kihasította a tőkéből, hogy a fa szálai épek maradjanak. A végső ívet gőzöléses hajlítással adta meg. Mindezzel kiváló rugalmasságot ért el, olyannyira, hogy vonóiért már életében 200 koronát is megadtak.

Ezeket a készítményeit „J. Rabinger" jelzéssel látta el, amely Oroszországban is ke­resett márkává vált.

Neve a fentieken kívül „Gabinger" írásban is előfordul.

vissza a rovatba: 
Életrajzok

Main menu

cikk | by Dr. Radut